info@yekelergroup.com + 90 312 428 14 16

Seda Yekeler Kimdir?

Dil bilimci, yabancı dil ediniminde dijital dönüşüm uzmanı, yazar, eğitimci, konuşmacı ve Filantropist olan Seda Yekeler 1982 yılında Ankara’da doğdu. Bilkent Üniversitesi’nde İngilizce – Fransızca – Türkçe Mütercim Tercümanlık eğitimi aldıktan sonra, Fransa’da Hukuk Fransızcası ve İngiltere’de Hukuk İngilizcesi eğitimlerini tamamlayıp Ankara Barosunda bir süre Hukuk İngilizcesi eğitimleri verdikten sonra 2007 yılında Seda Yekeler Language and Culture Academy markasını kurarak 19 yılda binlerce öğrenciye yabancı dil edindirdi. 10.000 kişi üzerinde yaptığı deneysel çalışmalar sonucu kendi geliştirdiği yabancı dil edindirme metodu olan YEK Metot ülkemizin ve dünyanın ileri gelen kurumlarında kullanılmaktadır.

Seda Yekeler, hayırsever bir eğitimci olarak yabancı dil edinim imkanına erişemeyen çocuklara yabancı dil edindirmenin geniş çaplı bir destekçisidir. İngilizce ve Fransızca olmak üzere çok sayıda yabancı dil yayını, kitabı ve çevirisi bulunmaktadır ve SEN DE KONUŞABİLİRSİN adlı son kitabı “Yılın Eğitim Kitabı” (2021) seçilmiştir. Aynı zamanda, eğitim konusunda kendi ülkelerinde fark yaratan 100 eğitimciden biri olarak Amerika’da ödüllendirilmiştir. Türkiye’de yabancı dil edinimine ve dolayısıyla da kültürel ve toplumsal gelişmeye katkıda bulunmak ve bireyleri dil edinip, dünyaya açarak hayatında fark yaratmak, ilkokuldan üniversiteye kadar her bir bireye eğitimde fırsat eşitliği tanıyarak çağdaş ve evrensel değerler ile cumhuriyetimizin temel ilkelerine sahip, dil bilen, okuyan okutan, donanımlı ve nitelikli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla 2010 yılında Türkiye’nin tek yabancı dil vakfı olan SEYEV’i kurmuştur. SEYEV bugüne kadar 11.045 çocuğa burs vermiştir. 176 kütüphane kurmuştur, 16 dil laboratuvarı açmıştır.

Yekeler, aynı zamanda yapay zeka kullanarak dijital dil sistemleri geliştirmek için çalışan bir yatırım ve kuluçka şirketi olan Seda Yekeler Language and Culture Company’nin de kurucusu ve “Dil Mühendisliği”nin mimarıdır. Kişiye özel bir yöntemle, dilin kültürüyle birlikte edinilmesi amaçlanan Akademi’de, bugün de “dil edinmeye” istekli olanlar ağırlanmaya devam etmektedir.

Yekeler, yıllardır sadece ders olarak önümüze konulan yabancı dilin öğrenilmesi gereken bir unsur değil, edinilmesi gereken bir unsur olduğuna ve dünyaya açılmamıza büyük katkı sağladığına inanmaktadır. Bu konudaki çalışmaları sonucunda YEK Metot sistemi ile İngilizce ve Fransızca akademik eğitim vermektedir. Seda Yekeler Eğitim Vakfı’nın (SEYEV) kurucu başkanı olarak, Türkiye’nin yabancı dil edinimi konusunda ciddi bir reform yapması gerektiğine inanmakta ve insanlarımızı “Anlıyorum ama konuşamıyorum.” sorunundan kurtarmak için yaptığı çalışmalarla hem yabancı dil öğretmenlerine hem de iş dünyasına yönelik kurs ve seminerler düzenlemeye devam etmektedir. KAGİDER Genişletilmiş Yönetim Kurulu Üyesidir.

“Dünyayı konuştuğu dil ile takip ettiğinizde bakış açınız sınırsız olacaktır.”

Seda Yekeler