info@yekelergroup.com + 90 312 428 14 16

YDS FRANSIZCA

Yabancı Dil Bilgisi Seviye Tespit Sınavı (YDS), Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından bireylerin yabancı dil bilgisi seviyesini belirlemek için yapılmaktadır. YDS Fransızca sınavı da adayların Fransızca seviyelerini tespit etmek amacıyla yapılmaktadır.

Doçentlik, Doktora için adaylık isteyenler, üniversiteden sonra yüksek lisans programına devam etme kararı alanlar, özel sektörde çalışıp yabancı dil tazminatından yararlanmak isteyenler, kazandıkları üniversitede hazırlık okumaktan muaf tutulmak isteyenler, yurt dışında eğitim görüp Türkiye’de denklik için YDS puanından yararlanmak isteyenler gibi birçok farklı durum için bireyler YDS Sınavını tercih etmektedir. YDS sınavı çoktan seçmeli test şeklinde yapılmaktadır. Sınav 80 sorudan oluşur ve sınavın süresi 180 dakikadır. Sınav 100 üzerinden değerlendirilmektedir.

Örnek sınav için tıklayınız.

Resmi Başvuru sitesi: https://www.osym.gov.tr/TR,8860/hakkinda.html

Başvuru kılavuzu: https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2021/YDS-2/kilavuz20082021.pdf

 

L’EXAMEN YDS – FRANÇAIS

L’examen en langue étrangère (YDS) est administré par le Centre d’évaluation de sélection et d’implantation (ÖSYM) pour déterminer le niveau de connaissance des langues étrangères des individus. L’examen YDS- français est organisé pour déterminer le niveau de français des candidats. L’examen est préféré par de nombreuses personnes différentes qui souhaitent postuler pour un poste de professeur associé, un doctorat, décident de poursuivre leur programme d’études supérieures après l’université, souhaitent travailler dans le secteur privé et bénéficier d’une compensation en langue étrangère, souhaitent être exemptés d’études préparatoires à l’université, souhaitez étudier à l’étranger et bénéficier de points YDS pour l’équivalence en Turquie. L’examen se compose de 80 questions et la durée de l’examen est de 180 minutes. L’examen est évalué sur 100 points.

Cliquez pour l’exemple d’examen.

https://dokuman.osym.gov.tr/pdfdokuman/2018/YDSILKBAHAR/CS/FRSZCA24072018.pdf

Cliquez pour le site officiel de l’application: https://www.osym.gov.tr/TR,8860/hakkinda.html